طلاپت
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

نکات مهم برای مسافرت با طوطی

دسته بندی :مجله پرندگان, مراقبت و نگهداری 20 اسفند 1402 طلاپت 131

اگر قصد مسافرت با طوطی خود را دارید و تاکنون با او به سفر نرفته اید ، پیشنهاد اول ما به شما این است ابتدا پرنده خود را به مسافرت با مسافت های کوتاه تر برده و بعد مسیرهای طولانی تر را انتخاب کنید . ولی در هر صورت قبل از شروع سفر با طوطی خود باید به یکسری نکات توجه کنید ، حتما قبل سفر باکس حمل طوطی و یا قفس مسافرتی که بنظر بهترین گزینه است تهیه کنید ، البته برای گردش چند ساعته داخل شهر می توانید کیف حمل پرنده مناسبی تهیه نمائید.

طلا پتی های عزیز، با فرا رسیدن ایام نوروز، تصمیم برآن شد تا نکاتی را برای به سفر بردن طوطی یاد آور شویم.

نکته مهم:

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که پیش از سفر با پرنده خود باید در نظر بگیرید؛ اجتماعی بودن آن است. اگر پرنده شما خیلی راحت و صمیمی است؛ سفر می‌تواند برای او به شدت لذت بخش باشد. اما اگر به هیچ وجه خونگرم نیست و حتی برای ارتباطات عادی خود هم مشکل دارد؛ نباید تحت هیچ شرایطی او را همراه خود به سفر ببرید.

بیشتر بخوانید: خواص عرق کاسنی برای طوطی

سفر برای پرندگانی که تعاملات اجتماعی خوبی ندارند؛ به شدت استرس‌ آور و سخت است. بنابراین باید راه دیگری برای انتقال یا نگهداری این پرنده هنگامی که در سفر هستید پیدا کنید. اما اگر پرنده شما به خوبی در فضای منزل بالا و پایین میپرد و با اهالی خانه بازی میکند؛ یعنی به شدت دل بسته شما است و همچنین با محیط انسانی سازگار شده است. این پرنده می‌تواند یک همراه بسیار خوب برای سفر هم باشد.

شرایط سفر پرنده با خودرو 

برای همراه کردن پرنده خود در مسافرت‌های جاده‌ای، پیش از هر چیزی باید به استرس یا فشار عصبی او فکر کنید. پرنده‌ها در سفرهای جاده‌ای معمولا به خاطر طول مسیر یا برخورد و ترمز گرفتن‌های شدید دچار استرس زیادی می‌شوند. به همین خاطر برای همراه کردن آنها باید یکسری از وسایل و مکمل‌های خاصی را همراه خودتان داشته باشید.

بیشتر بخوانید: نکات مهم برای مسافرت با طوطی

از مکمل هایی که لازم است در طول سفر به همراه داشته باشید، بکمپلکس مخصوص پرندگان زینتی است که در سایت طلا پت میتوانید تهیه کنید.

همچنین در طول سفرهای چاده‌ای به هیچ وجه پرنده را آزاد و بدون قفس نگذارید. علاوه بر اینکه ممکن است از دست شما فرار کند؛ در صورتی که تصادف کنید امکان مرگ او وجود دارد. بنابراین حتما شرایط خاص پرنده را در نظر بگیرید و وسایل و امکانات لازم را هم به همراه داشته باشید.

توجه کنید حتما قفس مسافرتی را در صندلی عقب ماشین در جایی مطمئن قرار دهید که با تکان های ماشین و بعضا دست انداز و یا ترمزهای یکدفعه ای قفس به اطراف پرت نشود! همچنین از قرار دادن اسباب بازی داخل قفس خودداری کنید زیرا می تواند با تکان خوردن های زیاد ، هم پرنده را دچار استرس بیشتر کرده و هم به آن آسیب برساندگاها دیده می شود عزیزانی که قصد مسافرت با طوطی خود را دارند در طی مسیر پرنده خود را داخل ماشین رها کرده و یا بر روی صندلی و یا شانه خود قرار میدهند! این کار به هیچ عنوان توصیه نمی شود ! زیرا به هر دلیلی ماشین خدایی نکرده دچار سانحه شود پرنده شما آسیب خواهد دید ! حتی یک ترمز شدید هم میتواند پرنده شما را به اطراف پرت کند که در بهترین حالت چنانچه آسیب جدی به بدن آن وارد نشود بشدت خواهد ترسید و همین استرس می تواند خاطره ی بدی برای آنها شده تا نسبت به مسافرت با ماشین همیشه یک ترسی بهمراه داشته باشند

بیشتر بخوانید:۱۰ دلیل “گاز گرفتن طوطی‌”
قفس طوطی را طوری قرار دهید تا در طول سفر بتواند شما را ببیند و صدایتان را نیز بشنود!
اگر زمان مسافرت شما در شرایط آب و هوایی نامناسب قرار دارد بهتر است تا بهتر و پایدار شدن شرایط جوی صبر کنید !بیش

قفس‌های کوچک و امنی وجود دارند که برای همراه بردن پرنده‌ها در سفر ساخته شده‌اند. این قفس‌ها از آسیب دیدن پرنده هنگام تصادف جلوگیری می‌کنند؛ و همچنین طراحی آنها به صورتی است که پرنده به هیچ وجه تکان‌های خودرو را حس نکند.

البته اگر قفس مناسبی خریداری کنید؛ این قفس در زمان رانندگی کردن شما به هیچ وجه از جای خود تکان نمی‌خورد. همچنین قفس‌های مناسب پرندگان اغلب تهویه هوای مناسبی دارند و وزن آنها اصلا سنگین نیست.

شما میتوانید کیف حمل مخصوص را از سایت طلا پت تهیه کنید.

آب و غذای پرنده

آب و غذای پرنده در طول سفر را فراموش نکنید. پرندگان نیاز به وعده‌های غذایی متعدد دارند. به همین خاطر باید حتما حجم زیادی آب و غذا همراه خودتان ببرید. البته اگر این کار را نکنید پرنده شما آسیب خواهد دید.

در طول سفر وعده‌های غذایی پرنده را سر وقت به او بدهید. آب و غذای پرنده در طول سفر هم مانند زمانی است که در خانه هستید. نه مقدار آن فرقی می‌کند و نه اینکه نوع غذایی که پرنده همیشه می‌خورد.

بیشتر بخوانید: چه چیزهایی باعث استرس طوطیسانان میشود؟

علاوه بر غذا ، تعدادی اسباب بازی طوطی ، ظروف مناسب برای آب و غذا ، چوب نشیمن مناسب نیز با خود ببرید چنانچه سفر شما بین شهری و کوتاه مدت است از قرار دادن ظرف آبی که بتواند داخل آن برود اجتناب کنید ، می توانید برای تامین آب مورد نیاز پرنده خود از تکه های میوه های آب دار استفاده نمائید.

سفر های هوایی و خارجی با طوطی + کیف حمل طوطی مناسب

اگر مقصد سفر شما خارج کشور است بهتر است قبل سفر از قوانین نگهداری طوطی سانان آن کشور مطلع شوید زیرا نگهداری برخی از نژادها در بعضی کشورها ممنوع است !

بیشتر بخوانید:علت دندان قروچه عروس هلندی چیست؟

در سفرهای هوایی بخصوص سفرهای خارج کشور چنانچه سفر شما تفریحی و چند روزه است پیشنهاد میکنیم اگر فردی مطمِئن میشناسید که می تواند از پرنده شما در این مدت به خوبی مراقبت کند با توجه به هزینه های جابجایی ، مشکلات حین سفر و هم چنین مدت زمانی که ممکن است طوطی شما در مقصد در قرنطینه بماند و استرسی که به آن وارد می شود از بردن طوطی خود منصرف شده و آن را نزد شخص قابل اطمینان بگذارید
با خطوط هوایی مورد نظر که قصد مسافرت با آنها را دارید تماس بگیرید و سوالاتی از قبیل :
باکس حمل طوطی شما در چه ابعادی مجاز و باید چه خصوصیاتی داشته باشد ؟ آیا اجازه می دهند در حین سفر پرنده شما بهمراه باکسش داخل کابین کنارتان باشد؟ اگر امکان آن نیست آیا محدودیت ساعتی خاصی برای ماندن پرنده در قسمت بار وجود دارد؟ قطعا باید در چنین مواردی از یک قفس طوطی و یا باکس مطمئن و محکم بهمراه ظرف آب و غذای مناسب و غیر قابل نشت استفاده کنید تا در حین سفر پرنده شما در بالاترین حد امنیت از هر نظر قرار گیرد.

مدارک لازم برای سفرهای هوایی با پرندگان

رای سفرهای خارجی حدودا از یک ماه قبل یا بیشتر برای اخذ گواهینامه کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در معرض خطر اقدام نمایید ، از تمامی مدارک و اسناد کپی تهیه کنید زیرا برای بازگشت نیز به آنها نیاز خواهید داشت قبل سفر می بایست از یک دامپزشک معتبر گواهینامه سلامت اخذ کنید که از مدت صدور آن تا قبل سفر بیش از ده روز نگذشته باشد
چنانچه طوطی شما می تواند پرواز کند بهتر است آن را با یک هارنس یا همان جلیقه پرواز ببندید زیرا در لحظه ورود و خروج در فرودگاه پرسنل از شما می خواهند تا بتوانند قفس و یا باکس پرنده را چک کنند ! قطعا در آن همه ازدحام و استرس ممکن است طوطی شما با باز شدن درب قفس و یا بیرون آمدن فرار کند

پیدا کردن کلینیک دامپزشکی ، پت شاپ در مقصد قبل سفر چه برای سفرهای داخلی چه خارجی از مواردی است که باید به آن دقت شود

نکاتی برای تهیه قفس و یا باکس یا همان کیف حمل طوطی

سعی کنید باکس حمل مورد نظر طوری باشد که طوطی شما بتواند کاملا در آن بچرخد و تحرک کافی داشته باشد
قفسی شبیه به قفس اصلی پرنده خود تهیه کنید که بیشترین شباهت را داشته باشد ! زیرا قفس هایی که کاملا متفاوت هستند می توانند باعث استرس آنها شوند
قبل سفر قفس مسافرتی تهیه شده را اطراف پرنده خود طوری قرار دهید که بتواند آن را ببیند ! برای جلب توجه بیشتر می توانید بعد از خرید اسباب بازی طوطی داخلش آویزان کنید تا تحریک شده و سمتش برود و طی چند روز به آن عادت کرده و مطمئن شود آن قفس تهدیدی برایش نخواهد داشت

اگر یک بار سفری مطمئن و با آرامش را به همراه طوطی خود تجربه کنید ، دیگر با خیال راحت همه جا را با طوطی خود خواهید رفت اما این نکته را هرگز فراموش نکنید که متاسفانه اغلب طوطی ها در سفر ها گم می شوند و سرپرستان آن ها با چشمی اشک آلود از سفر تلخ خود با یک قفس خالی بر میگردند .

زیرا آن ها زمانی که در طبیعت مشغول خوش گذرانی بودند به خیال اینکه طوطی شان آن ها را رها نمی کند از قفس بیرون می آورند تا او نیز در کنار آن ها از فضای باز و طبیعت لذت ببرد . اما کافیست یک حرکت ناگهانی یا یک وسیله ی جدید طوطی را به حدی بترساند که شتاب زده پرواز کرده و از شما دور شود و بر خلاف میلش که دوست دارد برگردد مسیر برگشت را گم کرده و برای همیشه شما را ترک کند .پس تحت هیچ شرایطی در سفر ها و فضای باز در قفس طوطی را باز نکنید و او را از قفس خارج نکنید !

بهترین نوع سفر با پرنده

بهترین شیوه سفر کردن با پرنده سفر هوایی است. در این سفر پرنده هیچ آسیبی نمی‌بیند و همچنین کادر پرواز تمهیدات لازم برای آسایش او را از پیش فراهم کرده‌اند. در واقع پرندگان زمانی که با هواپیما سفر میکنند؛ آسیب کمتری می‌بینند. همچنین در طول سفر هوایی پرنده شما کمتر دچار گیجی یا حالت تهوع می شود.

در صورتی که شما تجربه سفر با طوطی خود دارید، با کاربران طلا پت به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید:

علت سروصدای طوطی برزیلی

محل مناسب قرار دادن قفس طوطی

آموزش حمام طوطی برزیلی

لیست مواد غذایی طبع گرم برای طوطیسانان

طلاپت

We have found an easier way to communicate with our users : Subscribe to channel

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: